Oplatí sa mi nastúpiť na PN?

Zodpovedané
7. sep 2023

Dobrý deň,

1.11.2023 mi končí rodičovská dovolenka a koncom novembra nastupujem na ďalšiu materskú dovolenku. Momentálne poberám rodičovský príspevok a tehotenskú dávku. Lekárka má pre rizikové tehotenstvo chce vypísať na PN. V práci mám zmluvu na dobu neurčitú, mám ešte 20 dní dovolenky.

Oplatí sa mi nastúpiť na PN?

Strácam vtedy nárok na rodičovský a tehotenský príspevok?

Je vhodnejšie vrátiť sa do zamestnania, vyčerpať si pár dní dovolenky a potom sa vypísať na PN?

Je rozumnejšie neriešiť PN aj napriek nároku a vykryť obdobie medzi RD a MD dovolenkou?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas rodičovskej dovolenky nemáte nárok na PN. Museli by ste RD prerušiť, čerpať dovolenku a následne ísť na PN.

Keď Vám skončí RD, môžete ísť na PN aj bez čerpania dovolenky.

PN nemá žiadny vplyv na výpočet tehotenského/materskej. Je to len na Vás, či po skončení RD pôjdete na PN a vykryjete obdobie do materskej, alebo budete čerpať dovolenku. Skôr by som dovolenku riešila po skončení novej RD, môže sa zísť v prípade potreby po vrátení sa do zamestnania.

S prianím pekného dňa,
Lenka