Oplatí sa mi prerušiť PN?

Zodpovedané
8. máj 2024

Dobrý deň,

som na PN asi 3,5 mesiaca. Stav si vyžaduje dlhšiu liečbu, asi o pol roka ma čaká operácia a po nej znova PN, nikto nevie ako dlho.

Oplatí sa mi prerušiť PN?

Nechcel by som zostať bez príjmu po 52 týždňoch PN.

Aká by bola výška následnej sumy PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám trvá pracovný pomer a zdravotný stav Vám do operácie umožní sa vrátiť do zamestnania, v tomto prípade si ušetríte dni do skončenia podporného obdobia (52 týždňov). Následná PN sa vypočíta podľa toho kedy Vám začal pracovný pomer. Ak to bolo 1.1.2023 alebo skôr, rozhodujúce obdobie bol rok 2023 (takto mohla byť počítaná aj súčasná PN).
Ak sa Vám už ale skončil pracovný pomer, PN neprerušujte, na novú PN by nemusel vzniknúť nárok.

S prianím pekného dňa,
Lenka