Ovplyvní mi čerpanie dovolenky výšku materskej dávky v roku 2024?

Zodpovedané
4. aug 2023

Dobrý deň,

v roku 2024 pôjdem na materskú. Pracovný pomer mi stále trvá, je na dobu neurčitú. Do 15. októbra 2023 som na RD.

Keď si vyberiam 20 dní dovolenky, ovplyvní mi to materskú v roku 2024?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak na novú materskú nastúpite v roku 2024, rozhodujúce obdobie bude rok 2023.

1. Ak by ste v predchádzajúcom roku (2023) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, (PN sa nepočíta), materská sa určí z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské by v takýchto prípadoch nebolo nižšie ako predchádzajúca materská.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali.

2. Ak by ste v roku 2023 čerpali dovolenku, nové materské by sa už nepočítalo z pravdepodobného príjmu, ale z príjmu, ktorý by ste mali z čerpanej dovolenky, ak by ste teda nastúpili na druhú MD v roku 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka