Ovplyvní mi dovolenka a PN výšku materskej dávky?

Zodpovedané
21. nov 2023

Dobrý deň,

od 2019 som na materskej a rodičovskej dovolenke, ktorá mi s druhým dieťaťom končí na konci roka. Od nového roka čerpám dovolenku, potom by som mala byť 1,5 mesiaca na PN a od mája nastupujem znova na materskú.

Ovplyvní dovolenka a PN výšku materskej?

Môžem počítať s rovnakou výškou ako som mala pri druhej dcérke?

Z akého základu sa počíta dovolenka v tomto prípade?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nastúpite na materskú v roku 2024 a v predchádzajúcom roku = 2023 nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa určí z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské v takomto prípade nemá byť nižšie ako predchádzajúca materská.

Pravdepodobný denný vymeriavací (PDV) základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali.

PN neovplyvní výšku materskej a ani dovolenka, na ktorú nastúpite až v novom roku.
Ak pri nástupe na novú materskú budete v práci - čerpať dovolenku, vychádza sa z príjmu, ktorý by ste za ten mesiac zarobili, ak by ste v tom mesiaci čerpali dovolenku celý mesiac.

S prianím pekného dňa,
Lenka