Ovplyvní mi návrat do práce a čerpanie dovolenky výšku materského?

Zodpovedané
26. jan 2024

Dobrý deň,

som na RD a som tehotná. Termín pôrodu mám mesiac po tretích narodeninách dcérky, takže by som mohla ukončiť RD a hneď nastúpiť na MD. Mám však aj možnosť vrátiť sa do práce a čerpať dovolenku.

Myslíte, že mi to ovplyvní výšku materského?

V minulom roku som príjem zo zamestnania nemala, takže predpokladám, že príjem v tomto roku už vplyv na výpočet mať nebude. Pri prvom dieťati som mala nárok materské, odvtedy som príjem zo zamestnania nemala, lebo som bola na MD a teraz RD.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ máte termín mesiac po skončení rodičovskej dovolenky, tak na materskú nastúpite ešte počas trvania rodičovskej dovolenky.

Ak si chcete uchovať výšku pôvodnej materskej a dovolenku si ponechať na "horšie" časy, keď sa Vám viac zíde, RD Vám v takomto príapde neodporúčam prerušiť čerpaním dovolenky, ešte pred nástupom na novú MD. Už by potom nemuselo ísť o tzv. reťazový pôrod.

S prianím pekného dňa,
Lenka