Ovplyvní mi práca na dohodu výšku tehotenskej, materskej a rodičovskej pre druhé dieťa?

Zodpovedané
23. jan 2024

Dobrý deň,

som zamestnaná na TPP (robím tam viac ako 5 rokov). Aktuálne som na rodičovskej dovolenke (od júna 2023). Mám možnosť začať pracovať na dohodu u toho istého zamestnávateľa na inej pozícii (pôvodná zmluva ostane platná). Do 2 rokov budem chcieť prejsť plynule z tejto rodičovskej na ďalšiu materskú s druhým dieťaťom. Teda medzi deťmi sa nebudem vracať na pôvodnú pozíciu.

Ovplyvní mi práca na dohodu výšku tehotenskej, materskej a rodičovskej pre druhé dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám bude trvať dohoda u zamestnávateľa aj pred nástupom na novú materskú a aj z tejto dohody splníte 270 dní nemocenského poistenia, budete mať súbeh.

Z každého nemocenského poistenia, t.j. z pracovného pomeru, z ktorého ste momentálne na RD a zároveň aj z dohody požiadate o tehotenské, teda budete podávať dve žiadosti. Takisto aj dve žiadosti na materské.

Nárok na tehotenské aj materské sa posudzuje z každého nemocenského poistenia samostatne. Vymeriavacie základy sa vypočítajú u oboch zamestnávateľov zvlášť. Následne sa sčítajú a dostanete už iba jednu dávku.

S prianím pekného dňa,
Lenka