Ovplyvní PN dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
13. máj 2024

Dobrý deň,

chcem sa spýtať z čoho sa vypočítava PN, či mám ňu nárok a či mi ovplyvní dávku v nezamestnanosti.

Od 1.12.2020 som zamestaná (predtým ukončenie RD s prvým dieťaťom k 23.05.2020, následne úrad práce, nová práca od 1.12.2020, následne PN (rizikové tehotenstvo od 4.3. až po nástup na matersku 24.4.2021) a pracovný pomer stále trvá.

K 15.5.2024 mi končí obdobie RD s druhým dieťaťom, avšak vďaka zdravotným problémom pravdepodobne nemôžem nastúpiť do práce. Lekár ma chce vypísať na PN už k 16.5.2024.

Z čoho sa mi PN vypočíta?

Mám na ňu nárok?

Neovplyvní mi následnú podporu v nezamestnanost, keď prácu následne už nebudem môcť vykonávať?

Aký postup by ste zvolili vy?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak na PN nastúpite hneď po skončení rodičovskej dovolenky, budete mať nárok na PN, pokiaľ Vám pracovný pomer bude trvať aj naďalej.

Rozhodujúce obdobie pre výpočet dávky bude rok 2023. Ak ste v 2023 nepracovali, (boli ste iba na RD), PN bude vypočítaná z predpokladaného vymeriavacieho základu, ktorý nahlási zamestnávateľ.

PN neovplyvní prípadný nárok na dávku v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka