Ovplyvní poberanie pandemickej OČR výšku materskej?

Zodpovedané
7. aug 2023

Dobry deň,

v máji 2020 som nastúpila na materskú dovolenku a následne na rodičovskú do mája 2023. V júni 2023 som mala dva týždne PN a dva týždne OČR na dieťa. Za mesiac júl a august 2023 budem poberať pandemickú OČR. Mám trvalý pracovný pomer, počas ktorého mi zvýšili plat. Som opäť tehotná, termín budem mať vo februári 2024. Doktor mi pri mojom zamestnaní odporúča PN.

Koľko dní by som musela odrobiť v tomto roku, aby sa mi výška materskej rátala zo zvýšeného platu?

Ak by som do práce nenastúpila, ovplyvní poberanie pandemickej OČR výšku materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak budete po celý rok 2023 na rodičovskej dovolenke, OČR, PN, tým je predpoklad, že zo zamestnania ste nemali žiadny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie. Výška nemocenskej dávky sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovala. PN, OČR výšku materskej neovplyvní.

Vôbec nemusíte nastúpiť do práce, nakoľko zamestnávateľ môže zohľadniť rast platu, odmeny, príplatky a pravdepodobný príjem oznámiť zo zvýšeného platu.

S prianím pekného dňa,
Lenka