Platí pre mňa ochranná lehota?

Zodpovedané
29. feb 2024

Dobrý deň,

po 15 rokoch v práci kvôli zmene bydliska po rodičovskej dovolenke sme sa so zamestnávateľom dohodli na ukončení pracovného pomeru dohodou k 8.3.2024.

Pred ukončením prcovného pomeru mám v práci 7.3. a 8.3. dovolenku a zvyšnú mi preplatia. Plánujem ísť na úrad práce s možnosťou poberať podporu v nezamestnanosti. Vraj táto dávka by mi mala vyjsť v maximálnej sume. Zistila som, že som opäť tehotná.

Platí pre mňa ochranná lehota?

Budem mať nárok na tehotenský príspevok a materskú dávku?

Vypočítajú sa mi tieto dávky tehotenského a materského z poslednej výplaty, ktorú dostanem ešte v apríli za dva dni dovolenky v práci a zvyšnej preplatenej?

Ak budem poberať podporu a náhodou budem musieť byť PN rizikové tehotenstvo, tak sa dajú tieto dve dávky poberať súčasne?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podpora v nezamestnanosti môže byť takýmto spôsobom navýšená.

Budete v ochrannej lehote, otehotneli ste ešte počas trvania nemocenského poistenia. Tým, že budete čerpať dovolenku pred skončením pracovného pomeru, obnovíte si nemocenské poistenie, ktoré bolo prerušené počas rodičovskej dovolenky a budete mať nárok na tehotenské/materské z ochrannej lehoty.

Rozhodujúce obdobie sa pri výpočte materskej bude určovať vzhľadom ku dňu ukončenia nemocenského poistenia - ukončenia pracovného pomeru. Pracovný pomer sa skončí v 3/2024, rozhodujúce obdobie bude rok 2023 z príjmov z TPP.

Ak ste v 2023 boli iba na RD, teda bez zdaniteľného príjmu, tak dávka sa vypočíta z pravdepodobného príjmu.

Súbeh dávky v nezamestnanosti a PN nie je možný.

S prianím pekného dňa,
Lenka