Po akom čase je možný prepis auta na leasing z firmy na súkromnú osobu?

Zodpovedané
19. feb 2024

Dobrý deň,

prosila by som o radu ohľadom auta na leasing. Vlani ma zamestnala známa vo svojej firme. V tom istom čase som si kupovala auto a ona navrhla, že ho môže napísať na svoju firmu, následne mi vrátila daň za auto. Takže to bolo “výhodné” pre obidve strany. Auto som kúpila v 05/2023, platba leasingu je na mesačné plátky. Splátky jej posielam na jej súkromný účet, aby si to mohla dávať do nákladov. Je platca DPH.

Kedy si budem vedieť prepísať auto na seba?

Aký by bol najlepší spôsob?

Leasing je ešte na 3 roky, ale najradšej by som ho mala napísané na moje moje. Už nechcem, aby bolo vedené na jej firmu.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri leasingu je stále majiteľom leasingova spoločnosť. Je to aj uvedené v technickom preukaze a Vaša "známa" je iba držiteľom vozidla. Potrebovali by ste súhlas od leasingovej spoločnosti na predaj vozidla alebo zmeny držiteľa, napr. Vám. Účtovne aj daňovo by to musela doriešiť vo svojej firme. Až také jednoduché to nebude. K ostatnému sa nevydarujem.

S prianím pekného dňa,
Lenka