Poberám rodičovský príspevok. Môžem ísť na PN?

Zodpovedané
18. mar 2024

Dobrý deň,

som zamestnaná, ale od 8.6.2023 do 1.2.2024 som bola na materskej dovolenke. Teraz poberám rodičovský prispevok.

Môžem ísť na PN od budúceho týždňa?

Môžem poberať súčasne rodičovský príspevok aj PN?

Je potrebné v práci nejakú dovolenku?

Bude mi prvých 10 dní platiť zamestnávateľ a zvyšok Sociálna poisťovňa?

Z čoho sa mi bude počítať nemocenská dávka PN, keď som v podstate bola súvisle zamestnaná 7 rokov?

Teda len posledných 6 mesiacov pred nástupom na materskú som zmenila zamestnávateľa.

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že pracovný pomer trvá. Stačí, že prerušíte rodičovskú dovolenku a v zamestnaní budete čerpať dovolenku, pokiaľ s tým bude zamestnávateľ súhlasiť. Takto si aktivujete nemocenské poistenie, ktoré je počas rodičovskej dovolenke prerušené. Po skončení dovolenky na druhý deň nastúpite na PN a zároveň sa hneď vrátite naspäť na rodičovskú dovolenku. Takýmto spôsobom bude PN od prvého dňa vyplácať Sociálna poisťovňa.

Ak by ste sa neskôr vrátili na rodičovskú dovolenku, záleží kedy, ak až po skončení PN, prípadne počas PN, tak by Vám prvých 10 dní platil zamestnávateľ, a zbytok SP. Výška PN sa bude počítať iba z pracovného pomeru, z ktorého ste boli na MD, súčasne ste na RD, pričom sa obdobie na materskej vylúči.

Rodičovského príspevku sa to netýka, budete ho naďalej poberať. Súbeh rodičovského príspevku a PN je možný. Popri poberaní RP je možné pracovať, čerpať dovolenku.

S prianím pekného dňa,
Lenka