Počas materskej a rodičovskej mi vznikol nárok na 55 dní dovolenky. Aké sú moje možnosti?

Zodpovedané
5. mar 2024

Dobrý deň,

od januára 2019 som bola na MD, potom RD, opäť na MD a pokračovala na RD. V októbri 2023 som nastúpila do zamestnania. Počas MD a RD mi vznikol nárok na približne 55 dní dovolenky, ktorú som si v roku 2023 nevyčerpala.

Aké sú moje možnosti?

Musí mi zamestnávateľ preniesť túto dovolenku do roku 2024?

Je nejaký zákon, ktorý určuje, že po podaní žiadosti o preplatenie mi ju preplatí?

Ďakujem

Dobrý deň,

dovolenku, ktorú ste mali pred MD a ktorá vznikla počas MD, zamestnávateľ má poskytnúť po skončení RD podľa § 113 ods. 3. Dovolenka, ktorá vznikla za rok 2023 po skončení RD, by mala byť vyčerpaná v roku 2024. Do roku 2025 sa môže preniesť iba dovolenka, ktorá vznikne za rok 2024.

Podľa Zákonníka práce, § 113
(3) Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka.

Zároveň podľa § 116 ods. 2:
Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Po skončení RD Vám mali umožniť čerpanie dovolenky.

Ak boli prekážky na strane zamestnávateľa, krátiť by ju ale nemal. Informujte sa u zamestnávateľa, prečo Vám neumožnil čerpať dovolenku.

S prianím pekného dňa,
Lenka