Počas rodičovskej dovolenky som ostala znova tehotná a pracovný pomer mám na dobu určitú. Ako postupovať?

Zodpovedané
19. jan 2024

Dobrý deň,

v práci mi končí zmluva na dobu určitú koncom mája 2024 (trvanie PP od 1.1.2021, zastupovala som kolegyňu počas RD). Momentálne som na rodičovskej dovolenke so synom od marca 2023 a zistila som, že som znovu tehotná. Nástup na materskú polovica júla 2024. Viem, že si musím aktivovať nemocenské poistenie pred výpoveďou aspoň 1 dňom dovolenky (dohodnúť sa so zamestnávateľom).

1. Zamestnám sa u nového zamestnávateľa na dobu aspoň 90 dní, aby som dosiahla vyššiu materskú.

Bude mi v tomto prípade počítaná materská od nového zamestnávateľa, alebo musím mať zaplatených 270 dní nemocenského poistenia aj u tohoto nového zamestnávateľa, keďže som na RD a ochrannú lehotu budem mať s prvého ukončeného zamestnania?

2. Ak sa náhodou nedohodnem s aktuálnym zamestnávateľom na čerpaní dovolenky, skončí mi nemocenské poistenie k marcu 2023 kedy som prešla z materskej dovolenky na rodičovský?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Bude Vám stačiť 90 dní platenia nemocenského poistenia u nového zamestnávateľa (bez PN, OČR), aby sa materské počítalo zo zamestnania u nového zamestnávateľa. Nakoľko by ste mali nové nemocenské poistenie, ochranná lehota u predošlého zamestnávateľa nevzniká, iba potrebné dni nemocenského poistenia z predošlého zamestnania sa započítajú.

2. Áno, skončí dňom skončenia materskej dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka