Počíta sa do dôchodku po 40 rokoch aj stredná škola?

Zodpovedané
22. mar 2024

Dobrý deň,

moja mamina rieši dôchodok, keďže má odpracovaných 40 rokov. Nikto jej nevie povedať, čo sa presne zarátava.

Zaratáva sa aj stredná škola?

Zamestnaná je u jedného zamestnávateľa celý čas a počas toho bola dokopy 1,5 roka PN. Niekde jej povedali, že aj to sa ráta do tých 40 rokov a niekde zase, že nie. Písala na ÚPSVaR do Bratislavy a Trenčína, dostala však rozličné odpovede. A ešte 8 rokov poberá čiastočný invalidný dôchodok.

Bude sa jej aj to počítať?

Ďakujem

Dobrý deň,

informácie o dôchodku nájdete na stránke Sociálnej poisťovne.

Citujem z nej:
https://www.socpoist.sk/zivotne-situacie/dochod...

Čo sa započítava do odpracovaných rokov?
Odpracovanými rokmi na účely posúdenia splnenia podmienky na nárok predčasný starobný dôchodok po 40 odpracovaných rokoch sú všetky roky dôchodkového poistenia, ktoré ste získali, a to aj vrátanie obdobia poistenia, ktoré ste prípadne získali v cudzine (cudzinou sa rozumie iný členský štát Európskej únie, Islandská republika, Nórske kráľovstvo, Lichtenštajnské kniežactvo a Švajčiarska konfederácia a štáty, s ktorými má Slovenská republika uzavretú medzinárodnú zmluvu o sociálnom zabezpečení), okrem

  • obdobia štúdia na strednej škole alebo vysokej škole (učebný pomer je jedným z druhov pracovnoprávnych vzťahov, teda nie je obdobím štúdia, preto sa započítava do odpracovaných rokov),
  • obdobia nezamestnanosti,
  • obdobia odborného školenia alebo politického školenia,
  • obdobia dodatočného zaplatenia poistného na dôchodkové poistenie za obdobie štúdia a za obdobie zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Uvedené obdobia sú naďalej obdobím dôchodkového poistenia na účely posúdenia splnenia podmienky potrebnej doby 15 rokov a taktiež sú obdobím dôchodkového poistenia na účely určenia sumy predčasného starobného dôchodku.

Započíta sa aj obdobie, za ktoré za Vás platil poistné na dôchodkové poistenie štát (PN, MD, RD). Doba poberania invalidného dôchodku je obdobím dôchodkového poistenia. Ak poberateľ invalidného dôchodku požiada o predčasný starobný dôchodok, Sociálna poisťovňa vypočíta sumu predčasného starobného dôchodku, porovná ju so sumou invalidného dôchodku a vypláca sa dôchodková dávka, ktorej suma je vyššia. Na dôchodok, ktorý sa nevypláca, nárok zaniká.

Sociálna poisťovňa vedie elektronický účet poistenca. Ak ho nemáte, môžete oň požiadať. V elektronickom účte budete vidieť údaje o odpracovaných rokov, aj o osobných mzdových bodoch.

Odporúčam sa informovať priamo na pobočke Sociálnej poisťovne.

S prianím pekného dňa,
Lenka