Počíta sa kaucia za byt do príjmu?

Zodpovedané
10. mar 2024

Dobrý deň,

som na RD, prenajala som byt v septembri 2023. Príjem z neho bol za september až december 2400 EUR (v decembri vyplatená suma je nájomné za január 2024). Na základe tohto som pod sumou 2461,41 EUR. Avšak prvá splátka v sume 600 EUR (plus 600 depozit, ktorý nebol do t.č. použitý ani vrátený). Bola vyplácaná v hotovosti pri podpise zmluvy, čo je riadne aj uvedené v zmluve a podpísané nájomcami aj prenajímateľom v dodatku k zmluve.

Ráta sa aj táto čiastka vyplácaná v hotovosti?

S ňou by sme už boli na sume 3000 EUR, čiže po odrátaní 500 EUR, je to 2500 EUR a už by mi povinnosť podať DP vznikať mala.

Viete mi poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

depozit = kaucia nie je daňový príjem. Nezapočítate ho.

Ak by vznikli podmienky, že vy ako prenajímateľ budete oprávnená kauciu si ponechať, tak až v tom prípade by sa jednalo o zdaniteľný príjem.

https://podpora.financnasprava.sk/800764-Príjmy...

S prianím pekného dňa,
Lenka