Počíta sa materská zo základu, z ktorého mi vychádzala dávka v nezamestnanosti?

Zodpovedané
4. jan 2024

Dobrý deň,

otehotnela som v novembri 2023 v čase kedy som nezamestnaná, pričom pracovný pomer mi skončil v júli 2023. Trval vyše 5 rokov, z ktorých som od od júna 2020 do júna 2023 bola na MD a následne MD. Tak som vyčerpala dovolenku a ukočila pracovný pomer. Do januára 2024 čerpám dávku v nezamestnanosti.

Nebola som si istá či ochranná lehota znamená, že do 8 mesiacov od ukončenia pracovného pomeru mám porodiť, alebo stačí otehotnieť. Ak to druhé, mala by som to mať splnené a snǎď mám z RD dosť dní nemocenského poistenia.

Počíta sa materská zo základu, z ktorého mi vychádzala dávka v nezamestnanosti?

Teda 75 percent z vymeriavacieho základu?

Čo sa týka tehotenskej dávky, počula som a chcem si to overiť, či mi pár dní pred 13 týždňom stačí dobrovoľne nemocensky sa poistiť napr. na 1 týždeň až dva, aby som získala nárok na dávku?

Akú výšku poistenia si mám zvoliť?

Ovplyvní to výšku tehotenskej dávky?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste otehotneli do pol roka od skončenia pracovného pomeru (skončenia nemocenského poistenia), budete mať nárok na materské z ochrannej lehoty. Tým, že ste čerpali dovolenku pred skončením pracovného pomeru, aktivovalo sa nemocenské poistenie po RD a zabezpečilo Vám ochrannú lehotu.

Rozhodujúce obdobie sa pri výpočte materskej bude určovať vzhľadom ku dňu ukončenia nemocenského poistenia - ukončenia pracovného pomeru. Pracovný pomer skončil v 7/2023, rozhodujúce obdobie bude rok 2022 z príjmov z TPP.

Ak ste v 2022 boli iba na RD, teda bez zdaniteľného príjmu, tak dávka sa vypočíta z pravdepodobného príjmu.

S prianím pekného dňa,
Lenka