Počíta sa poberanie PN a OČR do doby poistenia?

Zodpovedané
5. dec 2023

Dobrý deň,

3.11.2019 mi skončila rodičovská dovolenka s prvou dcérou a zároveň som ukončila pracovný pomer trvajúci od októbra 2013. Už 7.10.2019 som nastúpila do novej práce na plný úväzok na dobu neurčitú. Od 1.4.2020 som poberala pandemickú OČR do 1.8.2020 a 2.8.2020 som hneď prešla na PN z dôvodu rizikového tehotenstva až do nástupu na na materskú. Materskú som poberala od 23.11.2020 do 23.5.2021.

Od 1.5.2023 som sa vrátila do práce a zároveň poberala rodičovský príspevok na druhú dcéru, avšak s úpravou zmluvy na polovičný úväzok. Hneď ďalší mesiac som bola PN od 23.6.2023 do 9.7.2023 a poberala OČR od 11.7.23 do 30.7.23. V mesiaci august 2023 som čerpala dovolenku 23 dní.

Rodičovská dovolenka s druhou dcérou končí 19.1.2024. So zamestnávateľom sme sa dohodli na čerpaní dovolenky od 20. - 31.1.2024 a ukončení pracovného pomeru k 31.1.2024.

Mám správne informácie, že poberanie PN a OČR sa neráta do doby poistenia?

Spĺňam dobu poistenia pre nárok na podporu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní. To by ste mali podľa Vami uvedeného splniť.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

S prianím pekného dňa,
Lenka