Počíta Sociálna poisťovňa výšku podpory v nezamestnanosti z poslednej mzdy a vychádza z údajov vo výplatnej páske?

Zodpovedané
9. okt 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Počíta Sociálna poisťovňa výšku podpory v nezamestnanosti z poslednej mzdy a vychádza z údajov vo výplatnej páske?

Inú mzdu som pred zaradením do evidencie nepoberala za predmetné obdobie.

Čo v prípade, ak sú vo výplatnej páske zlé vypočítané odvody?

Výplata bola niekoľko tisíc eur a v rozpise mám napr. poistenie v nezamestnanosti 5 eur za zamestnávateľa. Vysoká daň, vysoké zdravotné poistenie a ostatné položky úplne malé čiastky do 50 EUR na strane zamestnanca aj zamestnávateľa čo sa odvodov týka. Vo výplatnej páske je uvedená vysoká suma iba pri položke VZ ŽP. V ostatných položkách ako VZ NP, PvN a ostatných je uvedená iba základná mesačná mzda.

Nemala by po správnosti byť hrubá mzda (odmena+dovolenka) vymeriavacím základom aj pri PvN a ostatných?

Ako môžem postupovať ak sa mi vyčísli podpora zo zlé vypočítanej mzdy?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že ste boli na RD, príp. OČR a čerpali pár dní dovolenku, príp. odstupné.

Čo sa týka odvodov do Sociálnej poisťovne, tam sa alikvótne prepočítal maximálny vymeriavací základ. V danom mesiaci ste boli viac kalendárnych dní na RD, mali ste prerušené nemocenské poistenie, resp. poistenia do SP a pár dní trvalo nemocenské poistenie. Keby nebol strop vymeriavacieho základu, alebo by sa alikvotne nekrátil, tak by boli odvody do SP platené z takej výšky ako pri Zdravotnej poisťovni.

Maximálny VZ pre rok 2023 je 8477 EUR/30 dní. Napr. v 09/2023 = 282,56 EUR.

S prianím pekného dňa,
Lenka