Počítala by sa moja materská z novej pracovnej zmluvy?

Zodpovedané
26. máj 2023

Dobrý deň,

aktuálne pracujem od roku 2021 na čiastočný úväzok, z ktorého mi vychádza veľmi malá materská.

Ak by som tento úväzok zrušila a vytvorila si u niekoho novú zmluvu s vyším vymeriavacím záakladom na 90 dní a v aktuálnej práci prešla na dohodu, počítala by sa mi materská z novej zmluvy?

Na materskú mám nástup 6.10.2023.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by sa poistné na nemocenské poistenie platilo u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú.

Materská by bola počítaná z nového zamestnania, potrebujete ešte splniť obdobie 270 dní platenia nemocenského poistenia za posledné 2 roky. K novému zamestnaniu pripočítajú dni z ukončeného pracovného pomeru, z toho čiastkového úväzku. Ten by ste museli ukončiť, novú dohodu by ste mohli mať.

S prianím pekného dňa,
Lenka