Podľa čoho mi bude vypočítané materské, keď mám novú pozíciu a aj pracovnú zmluvu v tej istej firme?

Zodpovedané
21. apr 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom výšky materskej a tehotenského príspevku.

Od roku 2016 som na TPP, ktorý stále trvá. V roku 2020 som nastúpila na materskú a od 1.1 2023 som naspäť v práci. Pracujem v tej istej firme, ale mám novú pracovnú pozíciu a aj novú pracovnú zmluvu s vyšším platom.

Ak by som tento rok náhodou nastúpila na materskú, tak podľa čoho mi bude vypočítané materské?

Z akej sumy by mi bolo vypočítané tehotenské?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste nastúpili na materskú v r. 2023 a v roku 2022 ste nemali žiadny príjem počas RD, tak sa materská urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Materské v tomto prípade nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Tehotenské sa určí tiež z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ, pokiaľ ste nemali príjem v roku 2022.

S prianím pekného dňa,
Lenka