Podľa ktorého zákona môžem byť súčasne na rodičovskej dovolenke a PN po skončení materskej?

Zodpovedané
30. jan 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala.

Podľa ktorého zákona môžem byť súčasne na rodičovskej dovolenke a PN po skončení materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa o nemocenské požiada v 7-dňovej ochrannej lehote na začiatku prerušenia povinného nemocenského poistenia = do 7 dní od začiatku rodičovskej dovolenky, vtedy je nárok na nemocenské.

Podľa § 166 ods. 2 Zákonníka práce:
Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku.

V linku Vám prikladám Zákon o rodičovskom príspevku.
V § 3 Nárok na rodičovský príspevok nájdete kedy nie je nárok na RP, popri ktorých dávkach ods. 10 a 12.
Ostatné súbehy poberania iných dávok zákon nerieši.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

Tiež Vám prikladám do linku Zákon o sociálnom poistení
§35
Poistenec nemá nárok na výplatu nemocenského za dni, počas ktorých
a) Má nárok na výplatu materského.
b) Alebo pre dočasnú pracovnú neschopnosť nevykonáva funkciu sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky, ak mu patria náhrady na úrovni platu vrátane ostatných náležitostí podľa osobitného predpisu. 50a).
https://www.autora.sk/zz/2003/461/#35

S prianím pekného dňa,
Lenka