Pracovný pomer mi skončil po prvom pôrode. Budem mať teraz nárok na materské s druhým dieťaťom?

Zodpovedané
19. sep 2023

Dobrý deň,

momentálne som 8 mesiacov PN, poberám aj rodičovský príspevok. Môj pracovný pomer skončil v 2/2022, teda hneď po pôrode. Teraz som znovu tehotná a termín pôrodu mám 4/2024.

Mám nárok na tehotenský príspevok alebo materskú?

Čo robiť, aby som nárok mala?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tehotenstve potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na tehotenské/materské (dobrovoľné nemocenské poistenie alebo zamestnanie), alebo byť v ochrannej lehote.

Zároveň by ste museli byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Nárok by Vám momentálne nevznikol, nie ste nemocensky poistená, ani v ochrannej lehote. Potrebovali by ste sa zamestnať alebo byť dobrovoľne poistenou osobou. A následne prepočítať počet dní nemocenského poistenia ako som uviedla vyššie.

S prianím pekného dňa,
Lenka