Prechádzam na rodičovský príspevok. Budem mať nárok na PN?

Zodpovedané
14. mar 2024

Dobrý deň,

4.7.2023 som nastúpila na materskú dovolenku zo zamestnania. Zamestnanie mi skončilo dňom nástupu na materskú, čiže 4.7. 2023 som aj ukončila pracovný pomer. Momentálne prechádzam na rodičovský príspevok.

Keby musím ísť na PN, tak budem mať nárok?

Dočítala som sa, že je potrebné obnoviť nemocenské poistenie aspoň na pár dní.

Aké mám ja možnosti v prípade, keď som už ukončila pracovný pomer?

Zároveň som aj podnikala a ešte som neplatila odvody. Odvody mi vznikli práve, keď som išla na materskú, čiže som bola hneď aj oslobodená od platenia.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nebudete mať nárok na PN, nakoľko nebudete mať aktívne nemcoenské poistenie, ani nebudete v ochrannej lehote = pracovný pomer Vám skočil, nie je ani aktívna živnosť.

Aby ste mali aktívne nemocenské poistenie môžete sa dobrovoľne poistiť. Pokiaľ požiadate o PN z DNP, tak je potrebné mať k podaniu žiadosti o PN 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky.

S prianím pekného dňa,
Lenka