Prechod z rodičovskej na materskú dovolenku a priestor medzitým. Ako postupovať?

Zodpovedané
24. sep 2023

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke s dcérou, ktorá bude mať v 5/2024 tri roky. S manželom sa už rok snažíme o súrodenca, no bezúspešne. Tento mesiac je posledný cyklus, kedy by mi vyšiel plynulý prechod z rodičovskej dovolenky a materskú (nástup by som stihla pred tretími narodeninami).

Ak nám to teraz nevýjde, v máji sa budem vracať do práce. Dovolenky mám asi len cca 10 dní, takže s tým veľa nevykryjem. Mám prácu, do ktorej sa nenastupuje na pár mesiacov. Nejaký čas sa zaúčam a potom fungujem.

Čo robiť v prípade, že mi vyjde nástup na ďalšiu materskú s nejakým odstupom?

Ako môže zamestnávateľ postupovať?

Ako tehotnú ma asi vyhodiť nemôže, ale ako môžem byť v takomto prípade prínosom ako zamestnanec?

Oplyvní výšku materskej možnosť pokrytia PN na nejaký čas?

Moja posledná bola maximálna.

Ďakujem

Dobrý deň,

prípadná PN neovplyvní výpočet novej materskej.

Medzi koncom rodičovskej dovolenky a začiatkom materskej dovolenky sa môžete vrátiť do práce, alebo čerpať dovolenku, alebo ísť aj na PN.

Ak by ste prípadné tehotenstvo oznámili aj s potvrdením od doktora, tak v zamestnaní začína plynúť tzv. ochranná lehota, počas ktorej až na výnimočné situácie Vás zamestnávateľ nemôže vyhodiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka