Prečo potrebujem príjem bývalého manžela k vyplateniu daňového bonusu?

Zodpovedané
1. feb 2024

Dobrý deň,

som zamestnaná na dobu neurčitú, rozvedená, mám 2 maloleté deti. Bola som podpísať papier na ročné zúčtovanie. Bolo mi povedané, že nakoľko mám nízky plat, tak mi nebol vyplatený daňový bonus na 2 deti v plnej výške. Bolo mi oznámené, že si mám podať sama daňové priznanie a mám k tomu doložiť potvrdenie od bývalého manžela o jeho príjme za 2023.

Musím si daňové priznanie urobiť sama?

Nemá mi ho urobiť zamestnávateľ?

Ak mi môj bývalý manžel nedá potvrdenie o prijme, tak mi nebude vrátený daňový bonus?

Čo má jeho príjem spoločné s mojím daňovým bonusom?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ chcete, aby Vám vyšiel ešte doplatok na daňový bonus, tak sa môže započítať príjem bývalého manžela. Podmienkou je, že si podáte daňové priznanie sama, presne ako Vám povedali v zamestnaní. Jeho príjem by Vám pomohol k dosiahnutiu vyššieho DB na deti. Zamestnávateľ Vám v takomto prípade ročné zúčtovanie nemôže spraviť.

Ak si nepodáte daňové priznanie a požiadate o ročné zúčtovanie, tak daňový bonus už bude vysporiadaný bez nejakého možného doplatku.

S prianím pekného dňa,
Lenka