Prídeme o opatrovateľský príspevok, keď muž dosiahne v práci istý príjem?

Zodpovedané
8. aug 2023

Dobrý deň,

poberám opatrovateľský príspevok na syna v plnej výške a manžel pracuje na dohodu. Chce však ísť na TPP.

Ako to je s jeho výplatou?

Ak bude dosahovať určitú výšku, odoberú nám opatrovateľský príspevok?

Ďakujem

Dobrý deň,

výška príspevku sa znižuje o sumu, o ktorú príjem opatrovaného presahuje dvojnásobok životného minima.

Ak je opatrovaným nezaopatrené dieťa, peňažný príspevok na opatrovanie sa zníži o sumu, ktorou príjem opatrovaného prevyšuje trojnásobok sumy životného minima. Uvedené neplatí (príspevok sa nekráti), ak opatrovateľ poberá plný invalidný, starobný alebo predčasný starobný dôchodok.

Výška životného minima od 1.7.2023 do 30.6.2024 je 268,88 eur mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu. Trojnásobok je teda: 806,64 eur. Túto sumu nesmiete presiahnuť.

Do linku Vám prikladám kalkulačku na presný výpočet aj s manuálom:
https://www.employment.gov.sk/sk/ministerstvo/v...
https://www.employment.gov.sk/files/slovensky/m...

S prianím pekného dňa,
Lenka