Príjem z prenájmu + príjem zo závislej činnosti. Ako správne postupovať?

Zodpovedané
16. jan 2024

Dobrý deň,

v roku 2023 som mala príjem zo závislej činnosti, ktorý podlieha dani z príjmov. Sme dvaja spoluvlastníci bytu, ktorí prenajímame. Za rok 2023 však príjem z prenájmu nepresiahol 1000 EUR, keďže prenajímame len posledné mesiace v roku.

Keďže sme dvaja spoluvlastníci, tak 500 EUR je oslobodených a daňové priznanie som povinná podať len z daní príjmu zo závislej činnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

príjem z prenájmu nehnuteľností je oslobodený od dane z príjmov do výšky 500 EUR za príslušné zdaňovacie obdobie. Preto daňovník zahrnie do základu dane len príjem z prenájmu nehnuteľností presahujúci sumu 500 EUR. Mali ste povinnosť registrácie pri príjmoch z prenájmu nehnuteľnosti (§ 6 ods. 3).

Podáte DP zo zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti podľa § 5.

S prianím pekného dňa,
Lenka