Reťazové materské z dobrovoľného nemocenského poistenia. Ako postupovať?

Zodpovedané
6. jan 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať o aktuálnych možnostiach v mojom prípade. Počas štúdia na VŠ som si založila dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré som si platila a následne z neho čerpala aj materské zatiaľ pri dvoch deťoch. Otehotnela som počas posledného roka štúdia, teda skoro hneď po ukončení nastúpila na MD.

Dcérka vyrástla, otehotnela som druhýkrát, reťazovo som prešla z MD na RD (dcéra ) a zas na MD, podarilo sa nam trochu prišetriť. Druhú MD som o nejakú časť opäť dobrovoľným nemocenským poistením predtým navýšila, aktuálne som opäť na RD (syn).

Nebola som teda nikdy zamestnaná klasicky, iba brigády ale tie ešte počas strednej školy. Čerpali sme iba toto dobrovoľné a aj teraz som len doma s deťmi (nemala som možnosť popri rodičovskej privyrobiť si).

Pravdepodobne som opäť tehotná, syn má o tri mesiace dva roky. A chcela by som nám opäť pomôcť hlavne s tou výškou materskej ak teda bude tehotenstvo úspešné.

Myslím, že na materské nárok mám a ak dobre tomu rozumiem bol by pravdepodobne tej istej výške ako počas druhej materskej pri synovi.

Môžem si ho opäť navýšiť?

Dobrovoľné nemocenské poistenie a z neho materské je stále aktuálne?

Koľko by to vychádzalo platiť aspoň približne mesačne, ak by sme si šplhli na maximálne materské pre tento rok?

Je nutné zvýšene zaplatiť minimálne 26 týždňov pred nástupom na materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby sa tehotenské/materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského.

Pokiaľ splníte 26 týždňov trvania DNP do nástupu na materskú, aj 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky, materská sa bude počítať z vymeriavacieho základu, z ktorého ste platili odvody DNP do SP (aj keď ste platili kratšie obdobie, a počas DNP by ste boli na PN). Maximálny vymeriavací základ pre rok 2024 je 2608 EUR mesačne = poistné 864,55 EUR za mesiac, maximálne materské = 85,7425 EUR na deň.

Pokiaľ máte DNP aktívne tak pri DNP je možné vymeriavací základ zmeniť najskôr po 6 mesiacoch. Podstatné ale je, aby ste splnili 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky.

S prianím pekného dňa,
Lenka