S partnerom nežijem a on poberá daňový bonus. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
8. dec 2022

Dobrý deň,

s priateľom spolu nežijeme, on však poberá daňový bonus na naše dieťa. Nedáva mi ho. Ja som na rodičovskej dovolenke.

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

jedna podmienka na uplatnenie daňového bonusu je žitie dieťaťa s rodičom v spoločnej domácnosti. Vy spolu trvale nežijete, ani neuhrádzate spoločné náklady na domácnosť. Neviem ako to máte poriešené so starostlivosťou o dieťa.

Nárok na uplatnenie daňového bonusu má ten z rodičov, ktorému bolo dieťa zverené do výhradnej starostlivosti. Ak bolo zverené Vám, nárok na DB máte iba vy a otec nárok nemá.

Iba pri striedavej osobnej starostlivosti obidvaja rodičia spĺňajú podmienku žitia v domácnosti s dieťaťom. A vtedy by mal nárok na DB aj otec dieťaťa. Vám by vznikol nárok na DB ak by ste mali zdaniteľný príjem.

Ak partner neoprávnene poberá DB podajte podnet na finančnú správu, ktorá kontroluje uplatňovanie daňového bonusu na deti.

S prianím pekného dňa,
Lenka