Som mamička na rodičovskej a zakladám si živnosť. Ako je to s odvodmi do poisťovní?

Zodpovedané
24. máj 2024

Dobrý deň,

som mamička na RD a zakladám si živnosť.

Ako je to s odvodmi do poisťovní?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám trvá pracovný pomer, tak ste na rodičovskej dovolenke. Ak Vám už netrvá pracovný pomer, tak iba poberáte rodičovský príspevok. O rodičovský príspevok neprídete.

Štát platí zdravotné poistenie na rodiča, ktorý poberá rodičovský príspevok. V prípade poberania rodičovského príspevku platí, že sa na SZČO (živnosť) nevzťahuje minimálny vymeriavací základ a povinnosť platiť minimálne mesačné preddavky na zdravotné poistenie. Ale ako SZČO si môžete počas poberania rodičovského príspevku nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v hocijakej výške, resp. žiadne.

Ak budete dosahovať vyššie príjmy zo živnosti, výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže byť nedoplatok. Čiže je na Vás, či budete platiť preddavky. Po podaní daňového priznania Vám môže vyjsť nedoplatok v rámci Ročného zúčtovania ZP. Vypočítajú koľko máte zaplatiť a odpočítajú preddavky, ak ste nejaké platili. Záleží od základu dane za SZČO. Po vykonaní Ročného zúčtovania Vám presne vyčíslia, aké preddavky budete platiť od nasledujúceho roku. Pri nízkej sume budú aj preddavky nízke.

Ak by živnosť trvala po skončení roka, prípadne ak by bol príjem veľmi nízky, tak by mohol vzniknúť len nedoplatok v rámci ročného zúčtovania. Ak si živnosť ponecháte a už nebudete poberať rodičovský príspevok, platíte mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne. Daňové priznanie spravíte až po ukončení roka 2024, do 31.3.2025.

Až po podaní daňového priznania Sociálna poisťovňa posúdi Váš príjem z odovzdaného DP. Bude záležať či presiahnete hranicu príjmov a vznikne Vám povinnosť platenia odvodov do Sociálnej poisťovne.

S prianím pekného dňa,
Lenka