Som na rodičovskej dovolenke a mám živnosť. Aké odvody musím platiť?

Zodpovedané
13. sep 2023

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke a pred dvomi mesiacmi som si založila živnosť. Rodičovská mi končí koncom septembra. Príjem zo živnosti som mala niekoľko tisíc. Živnosť by som chcela čo najskôr zavrieť.

Aké odvody mám zaplatiť a ako postupovať ohľadom daní?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade poberania rodičovského príspevku platí, že sa na SZČO nevzťahuje minimálny vymeriavací základ a tým povinnosť platiť minimálne mesačné preddavky na zdravotné poistenie.

Ako SZČO si môžete počas poberania rodičovského príspevku nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v hocijakej výške, resp. žiadne. Ak ste dosahovali vyššie príjmy zo živnosti, výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže byť nedoplatok. Po podaní daňového priznania Vám môže vyjsť nedoplatok v rámci Ročného zúčtovania ZP. Vypočítajú koľko máte zaplatiť a odpočítajú preddavky, ak ste nejaké platili. Záleží od základu dane za SZČO.

Odvody do Sociálnej poisťovni pokiaľ zrušíte živnosť nebudete platiť.

Daňové priznanie k dani z príjmov FO podáte za celý rok 2023 do 31.03.2024, teda ak nepodáte o odklad.

S prianím pekného dňa,
Lenka