Som SZČO a pracujem na dohodu. Ako sa mi bude počítať výška materského?

Zodpovedané
20. feb 2024

Dobrý deň,

som SZČO a pracujem na dohodu, kde sa mi platia aj odvody do Sociálnej poisťovne. Otehotnieť zatiaľ len plánujem, takže 270 dní určite splním.

Vypočíta sa materská zo sumy za dohodu?

Ak by ma daná firma zamestnala a posledné 4 mesiace som mala vyšší plat, rátalo by sa to z toho?

Ako je to najvýhodnejšie urobiť?

Ďalšia možnosť je zrušiť dohodu a platiť si dobrovoľne nemocenské.

Koľko by som si musela platiť, aby mi vyšla čiastka materskej, z ktorej sa dá vyžiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste si chceli platiť odvody dobrovoľne a za SZČO nie ste povinným platiteľom odvodov, tak sa na živnosť neprihliada. Aby sa tehotenské/materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu ako minimálneho, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského. Pokiaľ splníte 26 týždňov trvania DNP do nástupu na materskú, aj 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky, materská sa bude počítať z vymeriavacieho základu, z ktorého by ste platili odvody DNP do SP.

Pre získanie maximálneho materského pri nástupe na materskú v roku 2024 by mal byť vymeriavací základ 2608 EUR mesačne = poistné 864,55 EUR za mesiac, maximálne materské = 85,7425 EUR na deň.

Keby ste prekročili hranicu príjmov po podaní DP a stali by ste povinným platiteľom odvodov za SZČO, potom by Vám automaticky DNP zaniklo a materské počítalo z vymeriavacieho základu, z ktorého by ste mali platiť odvody za SZČO.

Ak by ste mali dohodu s nemocenským poistením (pravidelným príjmom) a neskôr zmenili túto dohodu na pracovný pomer, alebo zmenili zamestnávateľa, nestačí iba zvýšiť plat. Platí, pokiaľ sa poistné na nemocenské poistenie platilo u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, (bez PN, OČR), tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú (z príjmu u tohto nového zamestnávateľa).

S prianím pekného dňa,
Lenka