Som tehotná študentka maturitného ročníka. Budem mať nárok na materské?

Zodpovedané
1. máj 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom nároku na materské. Som tehotná študentka SŠ maturitného ročníka. Predpokladaný dátum pôrodu je 2. októbra.

Čítala som rôzne články o nárokoch na MD a chcela by som sa uistiť o mojom pochopení a pláne kvôli získaniu tohto nároku. Takže za predpokladku úšpešného ukončenia maturitných skúšok v mesiaci máj, by som sa chcela od 1. júna zamestnať na dobu 3 mesiacov (90 dní) u nového zamestnávateľa s "vyšším" príjmom kvôli lepšiemu vymeriavacemu základu MD s tým, že by som si požiadala o MD iba 4 týždne pred dátumom pôrodu, nakoľko potrebujem splniť tých 90 dní v novom zamestnaní.

Je to takto legitímne?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

je to možný postup. Ak nastúpite na materskú neskôr ako od začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, ukrátite sa o časť doby poberania materského.

Sociálna poisťovňa v prípade neskoršieho nástupu na materskú aj tak posudzuje podmienky pre nárok a výšku materskej, ako keby ste nastúpili na začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, tak ako sa má.

S prianím pekného dňa,
Lenka