Som tehotná študentka v maturitnom ročníku. Vznikne mi nárok na materskú dávku?

Zodpovedané
29. dec 2023

Dobrý deň,

som tehotná študentka v maturitnom ročníku. Maturovať budem v polovici mája 2024. Termín pôrodu mám 30.marec 2024 a budem slobodná matka. Dozvedela som sa, že nemám nárok na materský príspevok, pretože som nikdy nikde nepracovala, ani som si neplatila dobrovoľné poistenie do Sociálnej poisťovne.

Keby som začala dobrovoľne platiť ešte tri mesiace, nevznikol by mi nárok na materskú?

Budem mať následne nárok na rodičovský?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, v čase pôrodu ešte stále nebudete mať ukončené štúdium a nesplníte ani ostatné podmienky k nároku na materské. Nepomohlo by Vám ani dobrovoľné nemocenské poistenie, nestihnete splniť potrebné obdobie nemocenského poistenia.

Pokiaľ nemáte nárok na materské, budú Vám vyplácať rodičovský príspevok (v nižšej čiastke) odo dňa narodenia dieťaťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka