Som tehotná študentka vysokej školy. Mám nárok na dávky?

Zodpovedané
24. nov 2023

Dobrý deň,

som študentka 3. ročníka vysokej školy a v polovici júna roku 2024 by som mala rodiť. Momentálne som v 10. týždni tehotenstva. Dostala som od gynekológa papier pre Sociálnu poisťovňu, v ktorom sa uvádza, či mám nemocenské poistenie kvôli vyplácaniu materských/tehotenských dávok. Vzhľadom na to, že som ešte nepracovala, tak to asi nemám.

Aké mám možnosti, aby som dostala aspoň nejaké peniaze na dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ nemáte nárok na tehotenské, požiadajte v škole o tehotenské štipendium, ktoré môžete poberať od 13. týždňa tehotenstva až do pôrodu. Veľa škôl má takéto tlačivo priamo na webe, skúste sa pozrieť či nenájdete aj na webe školy, kde študujete.

Pokiaľ nebudete mať nárok na materské, budú Vám vyplácať rodičovský príspevok (v nižšej čiastke) odo dňa narodenia dieťaťa. O ten požiadate ÚPSVaR.

S prianím pekného dňa,
Lenka