Spadám do ochrannej lehoty a počíta sa mi tehotenské z 10 dní, ktoré som odrobila?

Zodpovedané
9. aug 2023

Dobrý deň,

v apríli v roku 2020 som išla na materskú dovolenku. Dňa 20.4.2023 mi bola ukončená rodičovská dovolenka, ale ešte som mala jedeň deň dovolenky, ktorú som čerpala 21.4.2023 v práci, kde som bola zamestnaná pred nástupom na materskú dovolenku. Nemocenské poistenie sa mi obnovilo. 21.4.2023 sme pracovný pomer ukončili a ja som na 10 dní pracovala u niekoho iného. Potom som dala výpoveď a odvtedy som na úrade práce a poberám podporu. Otehotnela som.

Mám nárok na tehotenské?

Spadám do ochrannej lehoty a počíta sa mi tehotenské z tých 10 dní, ktoré som odrobila?

1.2.2024 mám nástup na materskú dovolenku.

Stačí, keď sa 31.10.2023 zamestnám na 90 dní na maximálny vymeriavací základ, aby som mala nárok na materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste otehotneli do pol roka od zániku nemocenského poistenia, budete v ochrannej lehote a budete mať nárok na tehotenské/materské.

Nakoľko u nového zamestnávateľa sa nemocenksé poistenie neplatilo viac ako 90 dní, tehotenské sa vypočíta z predchádzajúceho pracovného pomeru. Ak sa aj u toho platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, výška tehotenského/ materskej sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Ak sa zamestnáte u nového zamestnávateľa, ochranná lehota zanikne. Ak sa bude u nového zamestnávateľa platiť nemocenské poistenie za viac ako 90 dní, rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP 31.10.2023) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu v ktorom začnete poberať materskú, (31.01.2024), pokiaľ sa teda nemocenské bude platiť minimálne za 90 dní (dni na prípadnej PN sa nezapočítajú). Ak bude vysoký VZ, SP môže skúmať, či tento nový pracovný pomer nebol účelový a môže overovať zamestnávateľa, môže dať podnet na Inšpektorát práce a skontrolovať zamestnávateľa ako postupoval.

S prianím pekného dňa,
Lenka