Stačí, keď sa pred nástupom na materskú dovolenku prihlásim na dobrovoľné nemocenské a dôchodkové poistenie?

Zodpovedané
6. mar 2024

Dobrý deň,

po skončení rodičovskej dovolenky som v mojom zamestnaní ukončila pracovný pomer (výpoveď dohodou). Dovolenku som nečerpala a zamestnávateľ ma neprihlásil na nemocenské poistenie. Hneď na to som však zistila, že som tehotná. Od skončenia daného pracovného pomeru som 5 mesiacov v evidencii na úrade práce.

Je postačujúce, pokiaľ sa pred nástupom na materskú dovolenku prihlásim na dobrovoľné nemocenské a dôchodkové poistenie?

Bude sa predchádzajúca rodičovská dovolenka počítať do tých 270 dní nemocenského poistenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste mali obnovené nemocenské poistenie pred skončením pracovného pomeru po skončení rodičovskej dovolenke, v taktom prípade by sa Vám mohlo zahrnúť do potrebných dní nemocenského poistenia aj časť z pracovného pomeru, ktorý by do daného obdobia spadal. Nemocenské poistenie počas RD je prerušené a záleží či sa obnoví. Ak sa neobnovilo, (pred skončením pracovného pomeru po rodičovskej dovolenke ste nečerpali dovolenku ani nepracovali), tak nemocenské poistenie zaniklo spolu so skončením materskej dovolenky.

Ak ste nemali obnovené nemocenské poistenie je potrebné pre prípadne novú materskú nanovo získať 270 dní nemocenského poistenia do pôrodu, (môže byť DNP), aby by ste mali nárok na materské, čo už ale pravdepodobne nestihnete získať. Skúste si obveriť v Sociálnej poisťovni kedy vám skončilo nemocenské poistenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka