Stačí mi odrobiť jeden deň a ísť na PN?

Zodpovedané
12. jún 2023

Dobrý deň,

končí mi RD, nemám ani deň dovolenky, TPP stále trvá. V práci mi zamietli žiadosť o zmenu pracovného času a som osamelá matka.

Stačí mi odrobiť jeden deň a ísť na PN?

Ak áno, z čoho mi dávku vypočítajú?

Mám dosť zdravotných problémov, mala by som ísť na operáciu krčnej chrbtice.

Ak by som neprešla lekárskou prehliadkou a dostanem odstupné, podľa čoho mi vypočítajú podporu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

môžete na PN nastúpiť hneď po RD, výška sa počíta z pravdepodobného denného VZ.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca, ktorý nemal v rozhodujúcom období VZ z dôvodu prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, je jedna tridsatina predpokladaného VZ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak v rozhodujúcom období ste mali len obdobie poistenia v nezamestnanosti trvaním rodičovskej dovolenky (boli ste na RD do troch rokov dieťaťa), tak denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov pred začiatkom čerpania rodičovskej dovolenky a nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho VZ. Záleži koľko ste zarábali pred materskou.

Ak by ste v posledných dvoch rokoch pred zaradením mali hrubú mzdu (niekoľko dní pred ukončením pracovného pomeru, či pred PN, by ste odpracovali), tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke a dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie.

Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z odpracovaných dní a odstupného. Uvedené ale platí, ak ste nemali iný vedľajší príjem počas RD a boli ste na RD do troch rokov dieťaťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka