Stačí pri zmene pracovnej pozície a finančného ohodnotenia urobiť len dodatok k pracovnej zmluve?

Zodpovedané
13. júl 2023

Dobrý deň,

v jednom podniku pracujem už 6 rokov. Do minulého roku sme mali minimálnu v hrubom 640 eur. Tento rok je to 820 eur a upravili nám zmluvy. Nástup na MD mám koniec októbra, tak sa mi bude rátať MD z roku 2022.

Zamestnávateľ mi môže dať inú pracovnú pozíciu. Tá je lepšie finančne ohodnotená a o dosť ľahšia, čo mi počas tehotenstva vyhovuje.

Stačí urobiť len dodatok k zmluve o zmene pracovnej pozicie a finančnom ohodnotení?

Keď tam splním 90 dní, tak bude sa mi rátať materské z tej novej pozície?

Nie je nutné ukončiť pracovný pomer a následne na ďalší deň urobiť novú zmluvu miesto toho dodatku?

Ide o toho istého zamestnávateľa.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám zmenia iba dodatkom pracovnú zmluvu, Vám sa síce zmenia pracovné podmienky aj ohodnotenie, ale na materskú sa stále zoberie do úvahy rozhodujúce obdobie roka 2022.

Ak by ste ukončili pracovný pomer, nanovo uzatvorili nový, ktorý by trval do nástupu na MD viac ako 90 dní nemocenského poistenia a s tým istým zamestnávateľom, Sociálna poisťovňa túto zmenu môže posudzovať za účelovú a nemusí materskú uznať. V takýchto prípadoch môže poslať aj kontrolu IP na zamestnávateľa, či za danú prácu bola aj adekvátna odmena a naozaj to nebola špekulácia.

Pokiaľ viete obhájiť, že sa jednalo o inú pracovnú pozíciu, viac platenú, bol väčší rozsah práce, s vyšším úväzkom, napr. nebol pracovný pomer uzatvorený s rodinným prepojením a odmena Vám naozaj prináležala, po prípade obdobný postoj zaujme aj zamestnávateľ, tak Vám materské môžu schváliť. Záležalo by, koľko dní by bolo nemocenského poistenia s novým pracovným pomerom.

S prianím pekného dňa,
Lenka