Stávam sa nemocensky poistená, ak by som poberala PN?

Zodpovedané
23. júl 2023

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Od 1.9.2022 mi trvá TPP na dobu určitú do 31.8.2023. V 7-dňovej ochrannej lehote po skončení pracovného pomeru by som sa dala vypísať na PN.

Stávam sa nemocensky poistená, ak by som poberala PN?

Môžem súčasne poberať rodičovský príspevok a PN po skončení PP?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemocenské poistenie Vám zanikne dňom ukončenia pracovného pomeru, ak nezaniklo skôr pokiaľ ste na rodičovskej dovolenke a neobnoví sa nemocenské poistenie ku dňu ukončenia pracovného pomeru.

Aby ste mali nárok na PN, potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie, alebo byť v ochrannej lehote.
Počas rodičovskej dovolenky máte prerušené povinné nemocenské poistenie. Ak by ste chceli ísť na PN, museli by ste si toto nemocenské poistenie obnoviť. A to napr. čerpaním dovolenky. Ak by sa hneď ukončil pracovný pomer, tak na druhý deň ísť z ochrannej lehoty na PN.

Môžete byť na PN a môžete poberať aj rodičovský príspevok.

S prianím pekného dňa,
Lenka