Termín pôrodu mám 31.3.2024. Budem mať nárok na materské a tehotenskú dávku?

Zodpovedané
13. sep 2023

Dobrý deň,

aktuálne som na RD do januára 2024. Na túto MD som išla z dvoch pracovných pomerov. Jeden som mala od októbra 2018 na dobu neurčitú. Tento pomer mi skončil v júni 2023 bez čerpania dovolenky. Druhú zmluvu som mala od júla 2020, ktorá trvá do dnešného dňa. V apríli 2023 som pracovala u zamestnávateľa na dohodu 2 týždne.

Od októbra budem mať výpoveď u tohto zamestnávateľa, ale zamestnávateľ mi nechce preplatiť dovolenku. Od 1.9.2023 som zamestnaná u nového zamestnávateľa - budem pracovať do 5.12.2023 a pôjdem na PN.

Budem mať nárok na materské a tehotenskú dávku, ak termín pôrodu mám 31.3.2024?

Môžem si o tehotenskú dávku požiadať po 90-tich dňoch aj z nového pracovného miesta s vyšším príjmom?

Z ktorého pracovného pomeru budem mať 270 dní NP?

Ďakujem

Dobrý deň,

je potrebné zistiť či sa jednalo o dohodu s pravidelným príjmom a odviedlo sa nemocenské poistenie. Dohoda bola u jedného zo zamestnávateľov od ktorého ste boli na MD, následne na RD?

Ak nebudete čerpať v pracovnom pomere dovolenku a ani dohoda nebola s nemocenským poistením, tak sa Vám nemocenské poistenie skončilo dňom nástupu na RD a dni počas RD sa Vám nezapočítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia. Overte si situáciu.

S prianím pekného dňa,
Lenka