Účtovníčka nezapísala plnú výšku tehotenského. Ovlyvní to moju materskú dávku?

Zodpovedané
24. máj 2024

Dobrý deň,

som na rodičovskom a čakáme tretie bábätko. Termín mám 14. septembra, takže nástup na MD bude v auguste. RP na staršiu mi bude končiť v októbri. Pri predchádzajúcom tehotenstve som bola zamestnaná u živnostníka a materská mi vyšla plná suma.

Bude mi aj teraz v auguste vychádzať plná suma?

Z čoho bude vypočítaná?

Keď som žiadala o tehotenské pri aktuálnom tehotenstve, tak manžel si nevšimol, že účtovníčka mi na tlačivo napísala sumu v čistom a nie v hrubom. Tým pádom mi tehotenské nevyšlo plné ale iba cca 300 EUR.

Môže to nejako ovplyvniť aj výšku tejto materskej?

Keď ja v auguste nastúpim na MD, manžel by mohol ísť ešte do októbra na MD so staršou dcérou, ktorá v septembri nastupuje do škôlky?

Môže ako SZČO súčasne aj pracovať a využiť ešte otcovskú dovolenku?

Ďakujem

Dobrý deň,

Sociálna poisťovňa môže nanovo požiadať o predpokladaný príjem kvôli určeniu výšky materského. Nakoľko pôjde o tzv. reťazovú materskú (skôr nastúpite na materské ako Vám skončí rodičovská dovolenka so starším dieťaťom), ak ste nemali iný zdaniteľný príjem za rok 2023, nebudete mať nižšiu materskú ako predchádzajúcu. Pojem plná výška nepoznám, predpokladám, že maximálna.

SZČO môže pokračovať v živnosti. Materská sa otcovi môže priznať vtedy, ak otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, ak je on v práci. V tom čase sa však o dieťa nesmiete starať vy - matka, v jeho krátkodobej neprítomnosti sa môže starať napr. dedko, babka.

Ak dieťa chodí do škôlky (jasle), SP v takýchto prípadoch už posudzuje, že otec sa prestal starať po celý čas o dieťa. Podľa Sociálnej poisťovne je jeho povinnosťou túto skutočnosť oznámiť pri zmene (dieťa hneď nechodilo do škôlky, začalo neskôr).

S prianím pekného dňa,
Lenka