V 6/2020 som zdedila nehnuteľnosť po otcovi. Budem teraz pri predaji platiť daň z predaja?

Zodpovedané
19. máj 2023

Dobrý deň,

prosím o radu ohľadom predaja nehnuteľnosti. V júni 2020 som zdedila nehnuteľnosti po otcovi. Otec ju zdedil po mame v máji 2015.

Budem teraz pri predaji platiť daň z predaja a odvody do zdravotnej poisťovne?

Ďakujem

Dobrý deň,

príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane vtedy, ak:

  • Uplynulo 5 rokov a viac odo dňa jej nadobudnutia, ak nebola nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku.
  • Je nehnuteľnosť nadobudnutá dedením v priamom rade (rodič, vnuk...) a poručiteľ mal nehnuteľnosť vo vlastníctve aspoň 5 rokov.

Daň platiť nebudete a ani odvody do Zdravotnej poisťovne, ak Váš otec mal vo vlastníctve nehnuteľnosť viac ako 5 rokov. Príp. jeho matka. Dedenie v priamom rade.

S prianím pekného dňa,
Lenka