V akej výške budem mať uznaný materský príspevok?

Zodpovedané
21. feb 2023

Dobrý deň,

od mája 2022 som zamestnaná na dohodu na dobu určitú do mája 2023. Otehotnela som a od novembra som PN. PN dostávam okolo 30 eur a tehotenské od sociálnej poisťovne mi vyšla menšia suma.

Dočítala som sa, že by mi mala byť uznaná aj materská.

Bola by to suma podobná sume z PN?

Mám sa v takomto prípade obrátiť na ÚPSVAR a oni mi rozdiel k sume vyššieho rodičovského príspevku doplatia?

Chápem to dobre?

Vyšla by mi suma materského napr. 50 eur od sociálnej poisťovne a ÚPSVAR mi doplatí rozdiel súm?

Teda 412,60 eur - 50 eur = 362,60 eur.

Ďakujem

Dobrý deň,

k výške materskej sa neviem vyjadriť. Mám málo informácii, ale pravdepodobne bude vypočítaná obdobným spôsobom ako tehotenské.

Ak je suma materského nižšia ako je suma rodičovského príspevku, tak je možné požiadať o jej dorovnanie do výšky rodičovského príspevku ÚPSVaR v mieste bydliska. Tam prikladáte ku žiadosti rozhodnutie o nároku na materské zo sociálnej poisťovne, v ktorom je uvedená výška materského na deň.

S prianím pekného dňa,
Lenka