V akej výške by mali byť odvody a po akú dlhú dobu, aby manželka dosiahla maximálnu materskú?

Zodpovedané
30. nov 2023

Dobrý deň,

na internete som našiel informáciu, že je možný súbeh poberania materskej zo SZČO a zo zamestnania. Manželka má prijem 1900 EUR v hrubom z TPP (poistená viac ako 270 dní) a rozmýšľa, že si otvorí SZČO a bude podnikať.

Je lepšie otvoriť si SZČO tento rok, alebo je lepšie počkať a otvoriť si ju budúci rok 2024?

V ktorom prípade by sa jej započítali odvody (keďže bude mať živnosť prvý rok platila by si dobrovoľné odvody) na výmeru materskej dávky zo SZČO?

V akej výške by mali byť odvody a po akú dlhú dobu, aby dosiahla maximálnu materskú?

Na materskú dovolenku sa chystá v auguste.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ má trvalý pracovný pomer, ktorý jej bude trvať, nevie sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie. Ak si aj otvorí SZČO v roku 2023 alebo v 2024, v ani jednom prípade nebude mať nárok na materskú zo súbehu TPP + SZČO.

https://www.socpoist.sk/kto-som/dobrovolne-pois...

Kto sa nemôže poistiť? Povinne nemocensky poistený (zamestnanec, SZČO, ktorej príjem presiahol stanovenú hranicu a musí si platiť povinné poistenie).

S prianím pekného dňa,
Lenka