V akom mesiaci si mám dať vyplatiť odstupné a dovolenku?

Zodpovedané
5. dec 2023

Dobrý deň,

v roku 2023 v mesiaci 1 - 9 som bola na rodičovskej dovolenke. Od 25.10.2023 do konca decembra alebo do konca januára 2024 som opäť zamestnaná a čerpám dovolenku.

V akom mesiaci si mám dať vyplatiť odstupné a dovolenku?

Malo by to byť v decembri 2023 alebo januári 2024?

Tým ukončím pracovný pomer a následne pôjdem na PN. Odstupné a preplatená dovolenka v danom mesiaci bude o dosť vyššie ako bežný mesačný plat.

Ako sa bude PN počítať z akých mesiacov, ak budem PN od 2.1.2024 alebo 2.2.2024?

Bude v tom finančný rozdiel, ktorý mi pomôže?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak pôjdete na PN v roku 2024 a z ochrannej lehoty, tak sa rozhodujúce obdobie sa určí vzhľadom ku dňu ukončenia nemocenského poistenia.

Ak sa pracovný pomer ukončí k 31.12.2023, posledný deň trvania nemocenského poistenia by bol 31. 12.2023 a rozhodujúce obdobie by mal byť predchádzajúci rok 2022.

Ak sa pracovný pomer ukončí napr. 31.1.2024, tak rozhodujúce obdobie bude rok 2023, kedy ale ešte nebude vyplatené odstupné. Nevyčerpaná dovolenka aj odstupné sa preplatí až pri ukončení pracovného pomeru (v najbližšom výplatnom termíne po skončení pracovného pomeru).

S prianím pekného dňa,
Lenka