Vidí zamestnanec na páske každý mesiac výšku daňového bonusu na dieťa?

Zodpovedané
11. okt 2023

Dobrý deň,

mám 3 deti - dve, ktoré mali v 10/2023 15 rokov, jedno 6-ročné.

Problém je daňový bonus. Som SZČO, paušálne výdavky, jeden odberateľ, platím ZP a SP, fakturujem max. 19 000 EUR za rok.

S partnerom mám len najmladšie dieťa. Partner je riadny zamestnanec. Čiže staršie deti sa ho netýkajú. Riešim DB iba pre najmladšieho.

Môže na 6-ročné dieťa poberať daňový bonus aj teraz v 10/2023?

A potom až do konca roka.

Potom len v ročnom zúčtovaní požiada o vyplatenie 1/2023 - 9/2023?

Dostane viac peňazí ako by som dostala ja SZČO?

Doteraz som DB poberala ja. Ale každý mi hovorí, že on ako zamestnanec dostane pekne svoju mzdu napr. 1200 EUR v čistom plus 140 EUR bonus každý mesiac na páske.

Je na výplatnej páske kolonka, kde každý mesiac presne uvidí sumu daňového bonusu?

Ja ako SZČO som nikdy nedostala 140 EUR x 12 mesiacov.

Je to tak?

Ďakujem

Dobrý deň,

podmienky pre uplatnenie daňového bonusu sa v priebehu roka posúdia na začiatku kalendárneho mesiaca = zamestnanec preukazuje nárok na daňový bonus príslušnými dokladmi.

Ak doklady boli predložené v októbri 2023, zamestnávateľ môže daňový bonus priznať od mesiaca november 2023, ak sú všetky podmienky splnené. Na výplatnej páske uvidí zamestnanec výšku DB, je na to zvlášť riadok.

Momentálne má zamestnanec lepšie podmienky na poberanie DB na deti ako SZČO. Inak sa počíta DB zamestnancovi, inak SZČO.

S prianím pekného dňa,
Lenka