Vychádza mi materská dávka a spadám do ochrannej lehoty?

Zodpovedané
14. mar 2024

Dobrý deň,

1.11.2022 som začala pracovať v jednej robote, kde som 31.10.2023 skončila. Do skráteného TPP som nastúpila 7.11.2023 do 31.1.2023 a od 1.2.2024 som na úrade. Otehotnela som presne cca po skončení pracovného pomeru.

Som v ochrannej lehote?

Keď mi bude vychádzať pôrod v novembri, budem spĺňať podmienku 270 dní?

Mám nárok na materské a môžem zostať v ochrannej lehote?

V tom skrátenom som nerobila 90 dní, tak predpokladám, že materská sa mi bude počítať z toho lepšieho prvého zamestnania.

Ďakujem

Dobrý deň,

otehotneli ste do pol roka od skončenia nemocenského poistenia, ste v ochrannej lehote. Podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky do pôrodu splníte z ukončených nemocenských poistení.

Ak sa v novom zamestnaní (skrátenom TPP) poistné na nemocenské poistenie platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Ak by sa u predchádzajúceho zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie za menej ako 90 kalendárnych dní, alebo žiadny predchádzajúci zamestnávateľ nebol, výška materskej sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu za predpokladu, že na materskú nastúpite v roku 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka