Vychádza mi nárok na materské hneď po skončení štúdia?

Zodpovedané
15. máj 2024

Dobrý deň,

chcem sa informovať.

Budem mať nárok na materské, ak ukončím štúdium koncom mája 2024 a termín pôrodu mám 3.7.2024?

Podľa jednej pani zo Sociálnej poisťovne by mi tam mala plynúť ochranná lehota z dohody o vykonaní práce z augusta 2023, kde zamestnávateľ platil nemocenské asi 2 mesiace. Lenže pokiaľ by som mala termín nástupu na MD 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu, tam nebudem mať ešte podmienku úspešného ukončenia štúdia splnenú.

Pokiaľ je možné na materskú nastúpiť neskôr, tak to by už bolo po štátnych skúškach a podmienka 270 dní by mala byť splnená.

Kedy mám v SP požiadať o materské?

Malo by to byť hneď pri vystavení tlačiva lekárom alebo až po ukončení štúdia, čo bude asi o týždeň neskôr?

Plynie tam ešte tá ochranná lehota, keďže som čítala niečo o 8 mesiacoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nastúpite na materskú neskôr ako od začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, ukrátite sa o časť doby poberania materského. Otehotneli ste do pol roka od skončenia dohody s nemocenským poistením = budete v ochrannej lehote.

Sociálna poisťovňa v prípade neskoršieho nástupu na materskú aj tak posudzuje podmienky pre nárok a výšku materskej, ako keby ste nastúpili na začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, tak ako sa má.

Ak by bol skorší nástup, materskú neuznajú ešte kvôli neukončeniu školy, ale bude sa čakať do pôrodu. Ak by ste skôr porodili ako ukončili štúdium, až vtedy nárok na materské by Vám nevznikol.

S prianím pekného dňa,
Lenka