Vzťahuje sa na mňa ochranná lehota, keď 1.1.2024 zamestnávateľ so mnou ukončil pracovný pomer?

Zodpovedané
16. feb 2024

Dobrý deň,

od 25.1.2023 som na RD. Predtým som bola na MD. Pred nástupom na MD som bola zamestnaná približne 3 roky u dvoch rôznych zamestnávateľov. U posledného zamestnávateľa som mala zmluvu na neurčito.

Od 1.1.2024 ukončil zamestnávateľ so mnou pracovný pomer dohodou. Dovolenku pred ukončením som nečerpala. Teraz som zistila, že som tehotná.

Vzťahuje sa na mňa ochranná lehota?

Budem mať nárok na tehotenské, materské a potom aj na vyšší rodičovský príspevok?

Do kedy je možné si vyčerpať podporu?

Je možné, že by som sa ešte teraz zamestnala na dohodu, aby som náhodou neprišla o dané dávky?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste nečerpali dovolenku pred skončením pracovného pomeru, nemocenské poistenie Vám zaniklo 24.1.2023 = dňom skončenia materskej. Tým pádom už nie ste v ochrannej lehote. Potrebujete sa zamestnať alebo dobrovoľne poistiť. Otázny je predpokladaný deň pôrodu a či za posledné dva roky do pôrodu budete mať 270 dní nemocenského poistenia. Zo zamestnania sa započíta doba len do skončenia materskej a vôbec či časť z neho spadá do posudzovaného obdobia.

Zaevidovať sa na ÚPSVaR je potrebné do dvoch rokov od skončenia pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka